Ankara Çocuk Aldırma

Ankara Çocuk Aldırma

Ankara çocuk aldırma kürtaj adıyla da anılan bir cerrahi işlemdir. Özellikle istenmeyen gebelikler de tercih edilen bu yöntem, çeşitli tıbbi durumlar sebebiyle de gerçekleşebilir. Anne karnındaki bebeğin annenin hayatını tehlikeye atıyor olması gibi durumlar, kürtaj işleminin gerçekleşmesinin nedenleri arasında bulunur.

 

Çocuk Aldırma Nedir?

Çocuk aldırma en genel tanımıyla istenmeyen gebeliklerin sonlandırılması amacıyla uygulanan cerrahi bir operasyondur. Dünyada çocuk aldırma konusunda anne sağlığını koruyabilmek adına belirli yasalar düzenlenmiştir. Ülkemizde ise çocuk aldırma gebeliğin ilk on haftasında yasaldır. Ancak gebeliğin onuncu haftasının ardından anne sağlığını tehlikeye atmamak adına kürtaj yasal değildir. Fakat düşük gibi olası bir tıbbi durumda aynı karnında kalan parçaları temizleyebilmek adına onuncu haftadan sonra da kürtaj gerçekleşebilir.

 

Çocuk Aldırma İşlemi Nasıl Yapılır?

Ankara çocuk aldırma işlemi pek çok farklı çeşitle gerçekleşebilir. Cerrahi bir işlem olduğu bilinen çocuk aldırma işlemi günümüzde en sık şekilde vakumlu çeşidi ile gerçekleşir. Diğer çocuk aldırma yöntemlerine göre riskleri minimum seviyede olması, bunun yanı sıra işlemin ardından hastanın kısa süre içerisinde hayatına geri dönebilmesi ve herhangi bir acı duymuyor olması, bu çeşidin en sık tercih edilen çocuk aldırma işlemi olmasının sağlamıştır.

Ancak kötü kaldırma yöntemleri gebeliğe ve hastanın tıbbi durumuna göre değişiklik gösterir. Çocuk aldırma işlemi esnasında her hastaya özel olarak kanüller kullanılır ve böylelikle vajina girişine rahime ulaşılır. Ardından negatif bir basınç oluşturularak ceninin tahliyesi gerçekleşir.

 

Çocuk Aldırma İşlemi Sonrası Dikkat Edilecekler

İşlemin ardından kısa süre içerisinde kendinize gelirsiniz. Bir saatlik bir sürenin ardından bir şeyler yiyebilir ve su tüketimi gerçekleştirebilirsiniz. Klinikte belirli bir süre gözlem altında tutulmanızın ardından evinize geri dönmenizde herhangi bir sakınca yoktur. Ankara çocuk aldırma kısa süre içerisinde hayatında dönebileceğiniz bir işlem sebebiyle de tercih edilmektedir. Zihinsel ve fiziksel aktiviteleri çok aşırıya kaçmayacak şekilde yapabilir, böylelikle hayatınıza durdurmayı engelleyebilirsiniz.

Ankara çocuk aldırma işlemi esnasında bütün bilgileriniz gizli kalmaktadır. Herhangi başka birinin sizin bilgilerinizi ulaşma ihtimali yoktur. Taburcu olmanızın ardından ilk 12 saat araba kullanmamaya ve dikkat gerektiren işleri yapmamaya özen göstermelisiniz. 

Dr.Meltem Erkmen
YUKARI ÇIK