Ankara Kürtaj Yapan Doktorlar

Ankara Kürtaj Yapan Doktorlar

Ankara kürtaj yapan doktorlar istenmeyen bir gebelik ile karşı karşıya kalan pek çok kadın tarafından sıklıkla araştırılan bir konu haline gelmiştir. İstenmeyen gebeliğin sonlandırılması adına cerrahi bir uygulama olan kürtaj, bunun yanı sıra gebeliğin devamı esnasında annenin sağlığına zarar geleceği durumlar adına da gerçekleştirilir.

On haftalık gebeliklere kadar uygulanabilen bir cerrahi işlem olan kürtaj, annenin ve bebeğin hayatını tehlikeye sokacak durumlardan on haftadan daha büyük gebelikler uygulanabilir. Ancak istemli kürtajlar yalnızca on haftaya kadar uygulanır. Halk arasında böyle kaldırma olarak tanımlanan kürtaj işlemi, çeşitli sebeplerle gerçekleşebilir.

Kürtaja Başvurulması Gereken Durumlar

Kürtaj ile ilgili yalnızca istenmeyen gebelikleri sonlandırmak adına fayda sağlayan cerrahi bir işlem olduğuna dair yanlış olan bir düşünce bulunmaktadır. Kürtaj istenmeyen gebeliklerin sonlandırmak adına kullanılabileceği gibi bunun yanı sıra pek çok farklı tıbbi durumda da başvurulan bir yöntemdir.

İstenmeyen gebeliğin sonlandırılması,

Fetü ün anne karnında yaşamını durdurması,

Yoğun adet kanamalarının tanı ve tedavisi,

Annenin hayatının tehlikede olması,

Bebekte meydana gelen anormaliler ya da kromozomal bozukluklar,

Mahkeme onayı ile tecavüz bebekleri

Bu gibi durumlar kürtaja başvurulan durumlar olarak ele alınmaktadır.

 

Kürtaj işlemi ameliyat sayılmasa da, cerrahi bir uygulamadır ve işinde uzman doktorlar tarafından yapılmalıdır. İşinde uzman bir doktor tarafından yapılan kürtaj işlemi herhangi bir problem yaşatmayacak ve kısa süre içerisinde gündelik hayatında dönebilmeniz mümkün olacaktır. Ankara kürtaj yapan doktorlar böylelikle herhangi bir problem yaşamanızı engeller.

Kürtaj Çeşitleri

İstemediği bir gebelik ile karşı karşıya kalan pek çok kişi Ankara kürtaj yapan doktorlar ve kürtaj çeşitleri hakkında araştırma yapmaktadır. Çeşitli sebepler dolayısıyla kişilerin baş vurdukları kürtaj işlemi, pek çok farklı çeşitleri sahiptir.

  • Dilatasyon Kürtaj: İstenmeyen gebeliklerin sonlandırılması için uygulanmakta olan bu kürtaj çeşidi, klasik bir yöntemdir.
  • Probe Kürtaj: Probe küretaj genellikle kadın hastalıklarının teşhisinde kullanılır. Bu sayede geçmeyen kanamaların sebebi araştırılır ve rahim kanseri gibi hastalıkların teşhisi konulur.
  • Revizyone Kürtaj: Revizyone kürtaj genellikle düşüklerin ardından rahim içerisinde herhangi bir parça kalması durumunda uygulanır. Bunun yanı sıra başka bir sebep dolayısıyla rahim iç temizlik yapılması gerektiğinde de bu kürtaj çeşidi uygulanmaktadır.
  • Endoservikal Kürtaj: genellikle rahim ağzı kanseri veya saygısız kanseri gibi hastalıkların tespiti için kullanılan kürtaj çeşididir. Ankara kürtaj yapan doktorlar sizlere bu konularda yardımcı olmaktadır. 

Dr.Meltem Erkmen
YUKARI ÇIK