Ankara Kürtaj Yapımı

Ankara Kürtaj Yapımı

Ankara kürtaj, rahim içinde istenmeyen gebeliklerin tahliyesi adına sıklıkla araştırılan bir konu haline gelmiştir. Kürtaj ya da küretaj terimi istenmeyen gebeliklerin sonlandırılması adına gerçekleştirilen tıbbi bir işlemdir. Tıbbi literatüre gebelik sonlandırma olarak geçmiş olan bu terim, halk arasında kürtaj olarak anılmaktadır. Bunun yanı sıra çocuk aldırma gibi tabirlerle ifade edildiği duyulabilir.

Kürtaj Nedir?

Ankara kürtaj çocuk aldırma anlamında da kullanılan tıbbi bir işlem olarak ele alınmaktadır. Bunun yanı sıra sosyal, etik, psikolojik ve dini bir çok bileşeni de içerisinde bulundurur. Kürtaj yani istenmeyen gebelik sonlandırma işlemi dünyanın her yerinde var olan bir işlemdir. Bir hak olarak ele alınmakta olan bu işlem, dünyanın çeşitli yerlerinde kısıtlamaları uğramaktadır.

Türkiye Cumhuriyeti’nde kürtaj gebeliğin onuncu haftasına kadar yasaldır. Rahim içinde bulunan ceninin çeşitli yöntemler ele alınması işlemine verilen ad olan kürtaj, i̇stenmeyen gebeliğin sonlandırılması ya da sağlık problemleri sebebiyle istenen gebeliğin sonlandırılması amacıyla uygulanır. Bebeğin kalp atımını durması, gebelik esnasında kullanılmaması gereken ilaçların tüketimi veya yüksek radyasyon maruziyeti ya da boş gebelik gibi gebeliğin devamının annenin hayatını tehlikeye atacağı durumlarda kürtaj uygulanır.

Kürtaj Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ankara kürtaj işlemi öncesinde dikkat edilmesi gereken çeşitli etkenler bulunmaktadır. Ameliyat olup kabul edilmeyen kürtaj işlemi, tıbbi ve cerrahi bir müdahaledir. Kürtaj işlemi adına sedasyon tipi anestezi uygulanacaksa hastaların işlemin öncesinde 4 ila 6 saat boyunca herhangi bir şey yemeleri ya da içmeleri yasaktır. Bunun yanı sıra sigara kullanan kişilerin de işleminden önce sigara içmeleri önerilmemektedir. İşlem için gelirken yanınızda sizlere eşlik edecek bir yakınınız ile gelmeniz önerilir.

İşlem için kan uyuşmazlığı testi gerekir. Bu sebeple kan grubu bilgisini vermeniz önemlidir. Bunun yanı sıra kan sulandırıcı bir ilaç kullanıyorsanız, işlemin öncesinde ilacı bırakmanız oldukça önemlidir.

Kürtaj Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

En genel tanımıyla istenmeyen ya da devam ettiği sürece annenin sağlığını tehlikeye atacak gebeliklerin sonlandırılması olan kürtaj, cerrahi bir işlem olduğu için sonrasına dikkat etmeniz gereken çeşitli etkenler bulunmaktadır. Ankara kürtaj işleminden sonra bir 2 saat kadar herhangi bir şey yemeniz önerilmez. Bunun yanı sıra gün içerisinde bulantı yapacak ya da ağır gelecek besinlerden uzak durmanız önerilir. 6 ila 8 saat arasında araç kullanmak gibi dikkat gerektiren aktivitelerden uzak durmalı, doktorunuzun verdiği ilaçları eksiksiz şekilde kullanmalısınız.

Dr.Meltem Erkmen
YUKARI ÇIK