Labioplasti

Labioplasti

Labioplasti dış genital bölgede vajinanın girişinde dışarıda büyük daha iç kısımda küçük dudaklar adı verilen labia majora ve labio minoraya uygulanan estetik operasyonlardır.
 
Labioplasti Malatya

Labio minoralar (yani küçük dudaklar) yağ ve kıl hücresi içermeyen, büyük dudakların altında kaldığı için dışarıdan görülmeyen sinir ve kan damarları açısından zengin ve nemli yapıda organlardır.
 
Küçük dudaklar 2 adettirve yukarıda klitoris üzerinde katlanarak pili şeklinde birleşirler. Anatomik olarak dış dudaklar iç dudakların üzerini örterler, yani iç dudaklar dış dudakların altında kaldıkları için dışarıdan bakıldıkça direk olarak gözlenlenemezler.
 
Labioplasti dediğimizde çoğunlukla küçük dudaklardaki kusurların giderilmesini anlarız. Küçük dudakların çeşitli sebeplerle normalden büyük, asimetrik olması veya sarkması nedeniyle fazla dokunun çıkartılması, simetrinin yeniden sağlanması esas amaçtır. Ancak bazen küçük dudaklardaki deformasyonlar sağlık sorunu hale gelebilir.
 
Normalden büyük sarkmış küçük dudaklar adet dönemlerinde pede yapışıp kanayabilir, enfeksiyon üremesine yol açabilir ve cinsel ilişki kalitenizin bozulmasına yol açabilir.
 

Labioplasti Ne Demek ?

Labioplasti kelime anlamı olarak labium=dudak plasti=şekillendirme demektir. Labioplasti de genital bölge dudak estetiğinin tıbbi adıdır. İç dudak estetiği labiominora plasti, dış dudak estetiği labiamajora plasti olarak adlandırılır.
 
Labioplasti simetrisi bozulmuş, sarkmalar olmuş iç dudakların anatomik plana uygun olacak şekilde düzeltilmesi, kusurların düzeltilmesidir. Labioplasti denilince iç dudak estetiği anlaşılır anacak bazen nadir de olsa büyük dudaklar dediğimiz labio majoralarda da açıları büyüme, dolgunluğu kaybetme gibi sorunlarla karşılaşıyoruz. Hacimini kaybetmiş büyük dudaklara yapılan yağ ve dolgu enjeksiyonları, yada artmış yağ dokusunun azalması (liposuction) büyük dudaklara yapılan operasyonlardır ve yine labioplasti kapsamında değerlendirilmelidir.

Dr.Meltem Erkmen
YUKARI ÇIK